Co je kyselina hyaluronová?
Již několik let je nedílnou součástí kosmetického průmyslu: kyselina hyaluronová. Ale co je to vlastně kyselina hyaluronová? Jak působí v těle? Jaké vedlejší účinky může mít kyselina hyaluronová? Je kompatibilní s přírodní kosmetikou? Tyto a další otázky zodpoví odbornice na krásu Susanne Krammer a spoluzakladatel a vývojář společnosti SHAMANIC Tilo Plöger. Objasní úlohu hyaluronu v přírodní kosmetice a proč je v současné době tak úspěšná.
Co je kyselina hyaluronová?
Kyselina hyaluronová je glykosaminoglykan, který je důležitou součástí pojivové tkáně. Hraje roli při buněčné proliferaci (tj. růstu a dělení buněk), migraci buněk (pohyb buněk v těle) a především při skladování vody.
Kyselinu hyaluronovou objevil ve třicátých letech minulého století německý lékař Karl Meyer. Pojem kyselina hyaluronová se skládá ze starořeckého slova ὕαλος hyalos („sklo“) a uronu, což je zkratka pro uronové kyseliny. Karl Meyer objevil kyselinu hyaluronovou při zkoumání sklivce. Lidské oko se skládá z 98% vody, která je vázána pouze na 2 % kyseliny hyaluronové. Už to ukazuje na důležitost kyseliny hyaluronové v lidském těle. Klouby také obsahují vysoký podíl kyseliny hyaluronové, která ve spojení s vodou produkuje lubrikant.
Tři různé formy kyseliny hyaluronové
V zásadě existují tři různé kyseliny hyaluronové:
Vysokomolekulární kyselina hyaluronová: molární hmotnost přibližně 1,5 milionu g/mol. Jedná se o poměrně velké molekuly, které nemohou proniknout do zrohovatělé vrstvy kůže. Na pokožce vytvářejí lehký, pružný film, který snižuje transepidermální ztráty vody a vyhlazuje drobné vrásky. Pleť vypadá jemnější a hladší s mírně stahujícím efektem.
Nízkomolekulární a ultra nízkomolekulární kyselina hyaluronová: molární hmotnost mezi 600 000 a 1,0 miliony g/mol a 8 000 - 30 000 g/mol. Malé rozměry umožňují překonání kožní bariéry a slouží tak jako úložiště vlhkosti pro pokožku. Tato kyselina hyaluronová posiluje spojení mezi buňkami v rohové vrstvě a tím zlepšuje zadržování vlhkosti pokožky.
Nízkomolekulární kyselina hyaluronová váže vlhkost zevnitř a vysokomolekulární kyselina hyaluronová ji zadržuje zvenčí snížením odpařování. Tilo Plöger shrnuje: „Velmi malé molekuly jdou velmi hluboko do kůže, vyplňují ji zevnitř. Ty větší leží na kůži. Obě jsou dobré i špatné v závislosti na tom, co chcete. Pokud chcete vyhladit malé vrásky zevnitř, pak jsou dobré tyto malé. Pokud chcete pocit zpevnění, vezměte si větší molekuly, které zůstávají na pokožce. Zpozorujete pocit, že to trochu táhne.
Je kyselina hyaluronová veganská?
Otázka je zcela oprávněná. Protože v minulosti a částečně i dnes, zejména v Asii, se kyselina hyaluronová extrahovala z kohoutího hřebínku. Tento proces je velmi složitý a kyselina hyaluronová z něj získaná je také vázána na bílkoviny. Kyselina hyaluronová živočišného původu proto může rychle vyvolat alergické reakce. Kromě toho mohou být živočišné produkty vždy nositeli patogenů. Existuje tedy několik důvodů, proč se při výrobě kyseliny hyaluronové nespoléhat na postupy živočišné výroby. Výroba dnes probíhá z velké části biotechnologicky z bakterií. Tato kyselina hyaluronová tedy není živočišného původu.
Vedlejší účinky kyseliny hyaluronové
Protože tělo samo produkuje a skladuje kyselinu hyaluronovou, nejsou prakticky známy žádné vedlejší účinky kyseliny hyaluronové. Tilo Plöger: „Hyaluron je prostě jeden z mála příkladů účinné složky efektní kosmetiky, která funguje okamžitě a nemá žádné vedlejší účinky.“
V lékařské oblasti se také užívají nebo injekčně podávají její určité formy, například proti artróze. Kyselina hyaluronová je v kosmetické oblasti oblíbená, protože velmi rychle vykazuje účinky a je dobře snášena. Abyste krátkodobě omezili drobné vrásky a pleť vypadala hladší, nemusíte hned vyhledávat injekce. Hyaluron ve vysoce kvalitních krémech a sérech může také pomoci zlepšit vzhled pokožky. Tyto efekty jsou však spíše „kosmetické“ povahy, tj. přechodné. Pro udržitelné zlepšení dodávky vlhkosti do pokožky by proto výrobky měly být obohaceny o další aktivní složky. Kyselina hyaluronová v kosmetických produktech se nedostává do hlubších vrstev kůže, tedy ani do krevního oběhu.
Kyselina hyaluronová v přírodní kosmetice
Hodně kvalitní přírodní kosmetika s kyselinou hyaluronovou používá vyváženou směs tří forem kyseliny hyaluronové. Pokud se produkt více zaměřuje na vnitřní vlhkost, pak se pozornost soustředí na formy s nízkou molekulovou hmotností. Pokud má mít výrobek stahovací účinek, je pravděpodobnější, že bude použita vysokomolekulární forma.
Jedna věc je však pro všechny formy zásadní: Aby byla kyselina hyaluronová absorbována kůží, je zapotřebí vody. Kyselina hyaluronová se rozpouští pouze ve vodě a může tak působit na pokožku. Za účelem zesílení účinku může obsažený dodatečný alkohol zbavit pokožku přebytečného kožního mazu a přispět tak k lepší absorpci kyseliny hyaluronové.
Dobré provlhčení pokožky by nemělo být založeno na samotné kyselině hyaluronové. Tilo Plöger: „Není pravda, že kyselina hyaluronová pomáhá s nedostatkem vlhkosti. To je chyba. Kyselina hyaluronová je efektní kosmetika. Problémy s vlhkostí musíte řešit jinak. “
Aby mohl kosmetický přípravek působit komplexněji, musí být kombinován s jinými zvlhčovadly. Mezi tyto užitečné doplňky pro přírodní kosmetické výrobky patří propylenglykol, pentylenglykol, sodná sůl PCA, inulin, xylitol, laktát sodný atd.
"Některé z nich mají opravdu krásný zvlhčující účinek nebo naopak působí proti nadměrnému odpařování vody bez ucpávání," říká Tilo Plöger. "To je klíčový bod, aby se zabránilo černým pupínkům." Například používáme takzvané glykoly. Jedná se o cukr, který se získává z cukrové třtiny. Je velmi jemný, lehký a malým vedlejším účinkem je, že má také konzervační účinek. To znamená, že nemusíme přidávat žádné konzervační látky.
Kdy mám použít kyselinu hyaluronovou?
Vzhledem k tomu, že produkty s kyselinou hyaluronovou jsou efektní kosmetikou a jsou zaměřeny spíše na krátkodobé vyhlazení nebo napnutí pokožky, má použití během dne samozřejmě největší smysl. „Měla by být aplikována na vyčištěnou pleť jako první krok ,“ radí Tilo Pöger. "Pokud jste pleť uzavřeli jinými věcmi, pak kyselina hyaluronová již neproniká do pokožky a nefunguje."
Naopak to také znamená, že aplikace kyseliny hyaluronové večer před spaním je spíše nevhodná. Zde byste měli raději používat zvlhčující a uklidňující přípravky pro péči o pleť.
Jak hodně pomáhá?
Některé produkty inzerují vysoké hladiny kyseliny hyaluronové. To je však jen velmi omezený faktor kvality. Na jedné straně se v těchto produktech obvykle používají pouze relativně levné formy s vysokou molekulovou hmotností. Na druhou stranu příliš koncentrované výrobky mohou být lepkavé a nepříjemné. Obecně platí, že koncentrace nad 1,5 % jsou zcela zbytečné a slouží spíše pro reklamní efekt než pro skutečný efekt. Produkty pod 0,25 % jsou naopak neúčinné a používají malé podíly kyseliny hyaluronové.
Závěr
Kyselina hyaluronová může krátkodobě poskytnout skvělé účinky. A díky biotechnologickým procesům můžete používat veganskou přírodní kosmetiku bez výčitek svědomí. V tomto případě nejsou přísady, jako je voda a alkohol, negativním prvkem kvality krémů nebo sér. Při výběru kosmetiky věnujte menší pozornost koncentraci kyseliny hyaluronové a více doplňkovým přísadám, které dodávají dodatečnou vlhkost.
V naší nabídce najdete sérum Hyaluron To Go - trojitá kyselina hyaluronová v různých molekulárních velikostech váže vlhkost v pokožce, čímž jsou okamžitě vyhlazeny drobné vrásky a pokožka vypadá pevnější. Zinek PCA má uklidňující a regenerační účinek na buňky, zatímco glykoly podporují zadržování a regulaci vlhkosti. Neobsahuje žádný glycerin. Sodík PCA a laktát sodný působí také skvěle na hydrataci pleti. Sérum zajišťuje, že pokožka je dobře hydratovaná, pružná, měkká a vyhlazená.